РАЦІОНАЛЬНО ПРО СМЕРТЬ. БОРОТЬБА ЮЛІЇ ГАРТВІҐ З ТАЄМНИЦЕЮ ШВИДКОПЛИННОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.28925/2311-259x.2015.3s87Ключові слова:
Юлія Гартвіґ, смерть, швидкоплинність, раціоналізмАнотація
У статті зосереджено увагу на вибраних творах Юлії Гартвіґ, у яких поетка намагається вербалізувати (безсумнівно, це успішна спроба) одне із неминучих і найбільш загадкових правил людського існування, а саме необхідність померти. Досвід швидкоплинності і навіть постійну присутність смерті поетка висловлює внаслідок пильного спостереження за видимою реальністю, очевидною і навіть банальною, яку щоразу долає, щоб вхопити те, що таємниче і невимовне. Поезія Юлії Гартвіґ сповнена слідів відвідування мертвими світу живих, водночас наяву й уві сні, що є доказом того, що ці два світи – живих і мертвих – перетинаються; більше того, що світ мертвих і живих є неділимою єдністю. Це переплетення для поетки є звичайним, тому прояви смерті в житті або світу мертвих у світі живих вона описує абсолютно раціонально.Завантаження
Посилання
Baranowska M., Julia Hartwig – podróż do współczesności:
http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/es_hartwig_podroz_do_wspolczesnosci.
Czermińska M., Żyjąc zyskujemy życie. O późnych wierszach Julii Hartwig, [w:] Księga Janion, oprac. Z. Majchrowski i S. Rosiek, Gdańsk 2007.
Hartwig J., Chwila postoju, Kraków 1980.
Hartwig J., Jasne niejasne, Kraków 2009.
Hartwig. J., Kilka niechętnych uwag o pisaniu, „Topos” 1997, nr 4.
Hartwig J., Nie ma odpowiedzi, Warszawa 2001.
Hartwig J., Obcowanie, Warszawa 1987.
Hartwig J., Słowo od Autorki, [w:] tejże, Wybór wierszy, Warszawa 2000.
Hartwig J., Zobaczone, Kraków 1999.
Legeżyńska A., Gest pożegnania, Poznań 1999.
Nasiłowska A., Poezja jako sposób poznania, „Odra” 1996, nr 5.
Przybylski R., To jest klasycyzm, wstęp M. Janion, Warszawa 1978.
Sztuka widzenia (wywiad Grażyny Drabik z Julią Hartwig na łamach „Przeglądu Polskiego”): http://www.dziennik.com/www/dziennik/kult/archiwum/07-12-02/pp-10-11-01.html.
Śliwiński P., Przygody w wolnością. Uwagi o poezji współczesnej, Kraków 2002.
Zarębianka Z., Czas przeszły – na chwilę nieutracony. O poezji Julii Hartwig, „Topos” 2004, nr 3–4 (76–77).
Żmudzka-Brodnicka M., „Błyski” Julii Hartwig – rozważania genologiczne, „Kijowskie Studia Polonistyczne”, Kijów 2011, t. XVIII.
Żmudzka-Brodnicka M., Czym są „błyski” Julii Hartwig? [w:] Wokół problemów z interpretacją i historią, pod red. E. Nawrockiej, M. Żmudzkiej-Brodnickiej, W. Płotki i J. Żerki, Gdańsk 2011.
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).