КОНЦЕПТ «ДОРОГА» У СТРУКТУРІ ХУДОЖНЬОЇ КАРТИНИ СВІТУ В. ШЕВЧУКА: ТРАДИЦІЙНІ ТА ІНДИВІДУАЛЬНО-АВТОРСЬКІ СКЛАДНИКИ
DOI:
https://doi.org/10.28925/2311-259x.2015.344Ключові слова:
індивідуальний стиль, концепт, концепт «дорога», В. Шевчук, мовна картина світуАнотація
У статті розглянуто концепт як явище лінгвокультури в цілому та як національно-специфічне утворення, зокрема акцентовано на виокремленні та аналізі художнього концепту «дорога» на матеріалі творів Валерія Шевчука. Також проаналізовано механізм реалізації категорії індивідуального в концепті через індивідуально-авторські асоціації та прирощення смислу. Досліджено взаємозв’язок елементів загальнонаціональної та індивідуально-авторської мовної картини. Виокремлено іменникові репрезентанти, що найбільш послідовно розкривають основні когнітивні дефініції концепту «дорога», а також значення, які цей концепт являє у Шевчукових творах. Зроблено спробу прослідкувати інтертекстуальну когнітивну діяльність читача, яку активізує образна парадигматика концепту. У висновку констатовано важливість внеску письменника у систему вже наявних словесних художніх засобів національної мови.Завантаження
Посилання
Бабенко Л.Г. Лингвистический анализ художественного текста. Теория и практика: [учебник; практикум] / Л.Г. Бабенко, Ю.В. Казарин. – М.: Флинта: Наука, 2003. – 496 с.
Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. В. Т. Бусел. – К. : Ірпінь : ВТФ «Перун», 2003. − 1440 с.
Доценко Р. На підступах до стилю письменника / Р. Доценко // Всесвіт. – 1971. – Вип. 9. – С. 114–117.
Кольцова Ю.Н. Концепт пути в произведении Лескова «Очарованный странник» / Ю.Н. Кольцова // Вестник Московского университета. – М., 2008. – Вып. 2. – С. 58–59.
Кубрякова Е.С. Концепт. Концептуализация / Е.С. Кубрякова // Краткий словар когнитивных терминов. – М.: Филологическ. ф-т МГУ, 1996. – С. 90 – 94.
Левкиевская Е.Е. Дорога. / Е.Е. Левкиевская // Славянские древности. Этнолингвистический словарь. – М., 1999. – С. 124 – 129.
Маслова В.А. Лингвокультурология: учеб. пособие / В.А. Маслова – М.: Академия, 2001. – 208 с.
Монахова Т. В. Концепти «дім» і «дорога» у творах Валерія Шевчука: Коментар письменника / Т. В. Монахова // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – К., 2007. – № 1. – С. 90−91.
Монахова Т.В. Мова Валерія Шевчука: Ключові концепти, корпус, тезаурус: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. філ. наук: спец. 10.02.01 „українська мова” / Т.В. Монахова. – К., 2008. – 22 с.
Мельничайко В. Аспекти лінгвістичногоаналізу художнього тексту / В. Мельничайко // Дивослово. – К., 1999. – № 9. – С.11 – 15.
Невская Л.Г. Концепт пути в фольклорной модели мира (От Балтии до Балкан) / Л.Г. Невская, Т.М. Николаева, И.А Седакова // Славянское языкознание. ХІІ Международный съезд славистов: Доклады российской делегации. – М., 1998. – С.442 – 459.
Попов З.Д. Когнитивная лингвистика / З.Д. Попов, И.А. Стернин. – М.: АСТ Восток, 2007. – 314 с.
Сулима В. І. Біблійні концепти і проповідницька традиція української літератури / В. І. Сулима // Слово і Час. – 2007. – № 12. – С. 3–14.
Фразеологія сучасної української мови.
Режим доступу: http://schoollib.com.ua/ukr_lang/1/54.html
Шевчук В. Біс плоті. Збірка оповідань / В. Шевчук. – К.: Твім- інтер, 1999. – 360 с.
Шевчук В. Дім на горі / В. Шевчук. – К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2013. – 560 с.
Шевчук В. На полі смиренному / В. Шевчук. – К.: Радянський письменник, 1990. – 219 с.
Шевчук В. Птахи з невидимого острова: повісті / В. Шевчук. – К., А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2011. – 384 с.
Шевчук В.О. Три листки за вікном. Роман-триптих / В.О. Шевчук. – К., Радянський письменник, 1986. – 587 с.
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).