ХУДОЖНІЙ ПСИХОЛОГІЗМ У ПРОЗІ ЯКОВА КАЧУРИ: ТРАДИЦІЇ І НОВАТОРСТВО
DOI:
https://doi.org/10.28925/2311-259X.2016(1)5183Ключові слова:
соціалістичний реалізм, художній психологізм, естетична оцінка, традиції і новаторство, засоби характеротворення, внутрішній монолог, жіночі й чоловічі образи, психоаналіз, гендерна інтерпретаціяАнотація
У статті порушено проблему естетичного поцінування прози кінця 20-30-х років ХХ ст. Пропонована студія є спробою актуалізувати дослідження епіки Якова Качури відповідно до теоретико-методологічних пошуків сучасної гуманітаристики. Розглянуто специфіку психологізму в малій прозі Якова Качури. Акцентовано, що відтворення внутрішнього світу персонажів, моделювання характерів відбувається через комбіноване застосування основних форм психологізму та притаманних їм засобів і художніх прийомів. Виявлено, що в творах Якова Качури соціально-політичні питання мають психологічний підтекст.Завантаження
Посилання
Буряк Б. С. Яків Качура. Життя і творчість / Б. С. Буряк. – К. : Рад. письменник, 1962. – 151 с.
Бернадська Н. Канон соцреалістичного роману / Ніна Бернадська // Слово і час. – 2005. – № 2. – С. 44–52.
Гундорова Т. Соцреалізм як масова культура / Т. Гундорова // Сучасність. – 2004. – № 6. – С. 52–66.
Качура Я. Зламана присяга: Оповідання / Яків Качура. – Х. : Держвидав України, 1928. – 187 с.
Качура Я. Похорон / Яків Качура // Життя й революція. – 1926. – № 9. – С. 16–24.
Качура Я. Хтодьова родина / Яків Качура // Життя й революція. – 1927. – № 6. – С. 310–321.
Куренная Н. М. Социалистический реализм. Историко-культурный аспект (Из опыта восточноевропейских литератур. 1930–1970-е годы) / Н. М. Куренная. – М. : Ин-т славяноведения РАН, 2004. – 188 с.
Ленська С. В. Українська мала проза 1920 – 1960-х років: ідейно-тематичні домінанти, жанрові моделі і стильові стратегії : Дис. на здобуття наук. ступеня д-ра філол. наук за спеціальністю 10.01.01 – українська література / Світлана Василівна Ленська ; Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – К., 2015. – 470 с.
Хархун В. П. Соцреалістичний канон в українській літературі: генеза, розвиток, модифікації / В. П. Хархун. – Ніжин : ТОВ «Гідромас». – 2009. – 508 с.
Якубовський Ф. Рецензія [Я. Качура «Непі». – Книгоспілка, 1926, стор. 95] / Ф. Якубовський // Життя й революція. – 1926. – №9. – С. 124–125.
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).