Феміністичний дискурс у творчості Ірини Вільде та Вірджинії Вулф (на матеріалі циклу повістей «Метелики на шпильках» та роману «Місіс Делловей»)
DOI:
https://doi.org/10.28925/2311-259x.2018.2.4255Ключові слова:
феміністичний дискурс, внутрішній час, екзистенція, емотивний досвід, цілісність, вільний вибірАнотація
Актуальність статті зумовлено відсутністю компаративних досліджень творчого доробку І. Вільде та В. Вулф — яскравих представниць феміністичної прози в українському та англійському письменстві. Метою розвідки є визначення спільних і своєрідних концептів феміністичного дискурсу у трилогії «Метелики на шпильках» І. Вільде та романі «Місіс Делловей» В. Вулф — найбільш знакових творах авторок. Дослідження використовує теоретичні та методологічні засади компаративних і феміністичних студій, діалогізму М. Бахтіна та ін.
У процесі аналізу виявлено спільну імпресіоністично-психологічну домінанту зазначених творів, у межах якої актуалізовано авторські феміністичні інтенції. Їх слід розглядати як невід’ємний елемент новаторських орієнтацій письменниць, що загалом відповідало модерністській ідеології з її концептом свободи самовираження особистості. Феміністичний дискурс актуалізовано в образах головних героїнь, яких попри різний вік об’єднує парадигма власне жіночого переживання світу, де радість перетікає в раптовий сум, захопленість — у гірке розчарування. Їхні внутрішні світи розбудовано в смисловому полі часу, який є важливим текстоорганізуючим компонентом. Вітальність розглянуто як форму самозахисту, збереження гармонії та цілісності жіночої особистості. Психологічну та поведінкову повноту образів Дарки і Клариси оприявнює почуття до чоловіків, що є важливим кроком у процесі набуття внутрішнього досвіду. Доведено, що для головних героїнь творів ключовим є відстоювання автентичності та внутрішньої свободи як необхідна умова здійснення вільного вибору. Перспективним для подальших студій визначено екзистенційний дискурс прози письменниць.
Завантаження
Посилання
REFERENCES (TRANSLITERATED)
Aheieva, V. (2003). Zhinochyi prostir: Feministychnyi dyskurs ukrainskoho modernizmu: monohrafiia. Kyiv: Fakt. (in Ukrainian)
Aheieva, V. (1994). Filosofiia zhinochoho isnuvannia. In S. de Bovuar. Druha stat. Vol. 1 (pp. 5–21). Kyiv: Osnovy. (in Ukrainian)
Bahan, O. (2007). Koly sertse, yak na doloni (Kilka shtrykhiv do rannoi tvorchosti Iryny Vilde). Komentar. In I. Vilde. Metelyky na shpylkakh. Bie vosma. Povnolitni dity (pp. 3–12, 473–475). Drohobych: Vidrodzhennia. (in Ukrainian)
Bergson, A. (2002). Vstup do metafizyky (fragmenty). In M. Zubrytska (Ed.). Antolohiia svitovoi literaturno-krytychnoi dumky XX stolittia: Slovo. Znak. Dyskurs (pp. 73–85). Lviv: Litopys. (in Ukrainian)
Bakhtin, M. M. (1979). Estetika slovesnogo tvorchestva. Moscow: Iskusstvo. (in Russian)
Bovuar, S. de. (1994). Druha stat. V. 1. Kyiv: Osnovy. (in Ukrainian)
Valo, M. (1999). Zabutyi svit Iryny Vilde. In I. Vilde. Nezbahnenne sertse (pp. 3–23). Lviv: Kameniar. (in Ukrainian)
Vilde, I. (2007). Metelyky na shpylkakh. Bje vosma. Povnolitni dity. Drohobych: Vidrodzhennia. (in Ukrainian)
Vulf, V. (2016). Misis Delovei. Kyiv: Komubuk. (in Ukrainian)
Erotyka, patriotyzm, plany na maibutnie. Rozmova z Irynoiu Vilde. (2007). In I. Vilde. Metelyky na shpylkakh. Bje vosma. Povnolitni dity (pp. 13–16). Drohobych: Vidrodzhennia. (in Ukrainian)
Kasperskyi, E. (2006). Pro teoriiu komparatyvistyky. In Literatura. Teoriia. Metodolohiia (pp. 518–540). Kyiv: VD “Kyievo-Mohylianska akademiia”. (in Ukrainian)
Lotman, Yu. (2002). Tekst u teksti. In M. Zubrytska (Ed.). Antolohiia svitovoi literaturno-krytychnoi dumky XX stolittia: Slovo. Znak. Dyskurs (pp. 581–595). Lviv: Litopys, 581–595. (in Ukrainian)
Maftyn, N. (1998). Mala proza Iryny Vilde: nepovtornist indyvidualnoho holosu. Ivano-Frankivsk: Plai. (in Ukrainian)
Tabachkovskyi V., Bulatov M., … Khamitov N. (2008) Filosofiia: Svit liudyny. Kyiv: Lybid. (in Ukrainian)
Kharlan, O. (2008). Dyskurs katastrofizmu v ukrainskii ta polskii prozi (1918–1939). Kyiv: Osvita Ukrainy. (in Ukrainian)
Additional Files
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).