ШЛЯХ ДО АСИМІЛЯЦІЇ ЧИ ЄВРОПЕЙСЬКА ПЕРСПЕКТИВА? ПУБЛІЦИСТИКА ІВАНА НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО В СУЧАСНІЙ ОЦІНЦІ
Анотація
У статті розглянуто актуальні аспекти публіцистики українського письменника Івана Нечуя-Левицького (1838–1918). Письменник гостро ставив дилему Росія чи Європа, критикував асиміляційну політику Російської імперії та закликав зміцнювати національний рух. Він застерігав проти наслідування російської літератури, яке могло прискорити занепад української словесності, її остаточну марґіналізацію в Російській імперії. Ключові ідеї письменника не втратили своєї актуальності. Вони добре накладаються на сучасні геополітичні реалії, в яких українська культура знову відповідає на асиміляційний виклик із боку російських імперських чинників.
Ключові слова: публіцистика, проблема, українська література, Росія, Європа, національна ідентичність, фольклор, традиція.Завантаження
Посилання
Драгоманов М. П. Вибране («…мій задум зложити очерк історії цивілізації на Україні») : упор, післямова Р. Міщука; прим. Р. Міщука, В. Шандри / Михайло Драгоманов. – К.: Либідь, 1991. – 688 с. («Пам’ятки історичної думки України»).
Зорин А. Л. «Кормя двуглавого орла...». Литература и государственная идеология в России в последней трети XVIII – первой трети ХІХ века / Александр Зорин. – Москва: Новое Литературное Обозрение, 2004. – 416 с.
Костомаров М. Дві руські народності / Микола Костомаров // Твори Амвросія Метлинського та Миколи Костомарова. – Львів: Просвіта, 1906. – С. 413–477.
Нечуй-Левицький І. Українство на літературних позвах з Московщиною: Культурологічні трактати / Упор. Михайла Чорнопиского / Іван Нечуй-Левицький. – Львів: Каменяр, 1998. – 256 с.
Нечуй-Левицький І. Зібрання творів: У 10 т. / Іван Нечуй-Левицький. – К.: Наукова думка, 1968. – Т. 10. – 588 с.
Томпсон Е. Трубадури імперії: Російська література і колоніалізм / Пер. З англ. М. Корчинської / Ева Томпсон. – К.: Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2008. – 368 с.
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).