Хронотоп-мультиверсум химерного роману в аспекті проблеми його жанротворення
DOI:
https://doi.org/10.28925/2311-259x.2018.2.2733Ключові слова:
хронотоп, химерний роман, жанр, ірреальний хронотоп, дихотоміяАнотація
У статті досліджено жанротворчу функцію хронотопу-мультиверсуму на прикладі химерного роману 2-ї пол. ХХ ст. Обґрунтовано її зумовленість взаємодією метафізичного, топографічного й психологічного периферійних хронотопів, що актуалізується з огляду на авторську концепцію особистості, позначену екзистенційними мотивами трансгресії й трансцендування в процесі осмислення досвіду війни й повоєнного життя та інтертекстуальності як основної стратегії художньої типізації. Семантична реконструкція периферійних хронотопів зображеного світу як «реальних» чи «ірреальних» залежить від позиціонування точки рецепції в системі координат «дійсне» і «фіктивне», «природне» і «надприродне», а також контекстів інших дискурсів — усної народної творчості, живопису тощо.Завантаження
Посилання
REFERENCES (TRANSLITERATED)
Bernadska, N. (2004). Ukrainskyi roman: teoretychni problemy i zhanrova evoliutsiia. Kyiv: Akademvydav. (in Ukrainian)
Kravchenko, A. (1988). Khudozhnia umovnist v ukrainskii radianskii prozi. Kyiv: Naukova dumka. (in Ukrainian)
Amnuel P. (2010). Mnogomirie v nauchnoj fantastike. In P. Kargin (Ed.). O chem dumala koroleva (pp. 7–18). Yerusalym: Mlechnyj put. (in Russian)
Chigirinskaja, O. (2008). Fantastika: vybor zhanra, vybor hronotopa. URL: http://flibusta.site/b/132350/read. (in Russian)
Afanaseva, V. & Anisimov, N. (2015). Postneklassicheskaja ontologija. Voprosy filosofii, 8, 28–41. (in Russian)
Shevchuk, V. (1989). Vybrani tvory : roman-balada, opovidannia. Kyiv, Dnipro. (in Ukrainian)
Shabanova, Yu. (2005). Filosofska mistyka yak mozhlyvist novoi metafizyky. Multyversum. Filosofskyi almanakh, 45, 115–128. (in Ukrainian)
Zhyrtueva, N. (2005). “Transtsendentne” ta “imanentne” u relihiinomu mistychnomu dosvidi. Filosofski obrii. Naukovo-teoretychnyi chasopys, 16, 183–194. (in Ukrainian)
Bahtin, M. (2012). Sobranie sochinenij. Vol. 3. Мoscow: Jazyki slavjanskih kul'tur. (in Russian)
Hutsalo, Ye. (1997). Tvory v 5 t. Povisti, roman. Vol. 3. Kyiv, Dnipro. (in Ukrainian)
Ilchenko, O. (2009). Kozatskomu rodu nema perevodu, abo zh Mamai i Chuzha Molodytsia. Kharkiv: Folio. (in Ukrainian)
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).