Відображення єврейських хронотопів: роман А. Аппельфельда «Могутні води» і робота А. Д. Гордона «Людина і Природа»

Автор(и)

  • Zoya Kopelman Єврейський університет у Єрусалимі

DOI:

https://doi.org/10.28925/2311-259x.2018.2.115

Ключові слова:

А. Д. Гордон, А. Аппельфельд, сіонізм, містика і «природна людина», юдаїзм, література Ізраїлю, єврейський спосіб життя

Анотація

У статті порівнюються твори різних жанрів і часів — роман і філософський трактат. У «Людина і Природа» популярний ідеолог сіоністського руху Аарон Давид Гордон (1863–1922) виклав свою містичну концепцію «природної людини», щоб надихнути сіоністських колоністів Палестини присвятити життя сільській праці, аби інтуїтивно і безмовно злитися з природою і з Богом. Роман «Могутні води» був опублікований відомим ізраїльським письменником Аароном Аппельфельд (1932–2018) у 2011 році, через три десятиліття після того, як література Ізраїлю звернулася до постсіонізму. У статті доводиться, що герой роману, єврейський селянин, який живе в передгір’ях Карпат, утілює ідеал Гордона. Запропоновано читати роман як притчу, що стверджує цінність єврейського традиційного способу життя і значення сіонізму в XXI столітті.

Між обома творами спостерігається перетини на рівні сенсів і слів. Якщо Гордон веде мову про єврея-індивідуаліста, то роман показує нам: це нехарактерне для євреїв відірване від спільноти буття приречене.

Дослідниця в статті підсумовує, то автор роману «Могутні води» хоче повернути читачів-ізраїльтян до того способу буття, яка склалася в євреїв у вигнанні: євреї століттями були та й лишаються народом інтелектуальної праці або торговцями, тобто є суто міськими мешканцями, і бажання перетворити їх на відірваних від книг і від Книги селян нежиттєздатне.

У додатку до статті подається зроблений авторкою переклад першої глави праці Аарона Давида Гордона «Людина і Природа». Таким чином, національний хронотоп є важливим літературознавчим інструментом, здатним пов’язувати різнотипні й різночасові тексти на шляху вибудовування єдиного цілісного ідеалу.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Посилання

REFERENCES (TRANSLITERATED)

Bialik, Kh. N. (1894). V pole. (in Russian)

Bialik, Kh. N. Za ogradoj. URL: https://www.litmir.me/br/?b=245348&p. (in Russian)

Kratkaja jevrejskaja enciklopedija v 11 t. (1976). Vol. 2. Col. 173. (in Russian)

Appelfeld, A. (2011). Mighty Waters. Israel: Kinneret Zmora-Beitan Dvir Publishing House. (in Hebrew)

Ron-Feder-Amit, G. (2017). A. D. Gordon: A Life Narrative. Israel : Modan Publishing House. (in Hebrew)

Downloads


Переглядів анотації: 326

Опубліковано

30.06.2018

Як цитувати

Kopelman, Z. (2018). Відображення єврейських хронотопів: роман А. Аппельфельда «Могутні води» і робота А. Д. Гордона «Людина і Природа». Синопсис: текст, контекст, медіа, (2(22), 1–15. https://doi.org/10.28925/2311-259x.2018.2.115

Номер

Розділ

Теоретичні обрії літературознавства