МІФОЛОГЕМА «ДІМ» В УКРАЇНСЬКІЙ МОВНІЙ СВІДОМОСТІ
Ключові слова:
міфологема, мовна картина світу, міфологічна картина світуАнотація
У статті розглянуто особливості репрезентації міфологеми «дім» в українській мовній свідомості у синхронічному та діахронічному аспектах. Проаналізовано структуру міфологеми та з’ясований вплив українських вірувань і традицій на її функціонування. Наголошується на тому, що «дім» є основою матеріального і духовного існування людини та символом багатства, достатку і родинного вогнища.Завантаження
Посилання
Балашова Е. А. К вопросу об отражении наивной картины мира в лексикографии и лексикологии / Е.А.Балашова. – [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://philologicalstudies.org/dokumenti/2006/vol2/14.pdf
Вишницкая Ю. В. Мифологемы Александра Блока в русском этнокультурном пространстве / Ю.В.Вишницкая. 2003. – [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://jgreenlamp.narod.ru/blok_sod.htm
Етимологічний словник української мови: в 7 т./Ред.-кол.: О.С.Мельничук та ін.. – К.: Наукова думка, 1983 – Т.4. Н-П / уклад. Р.В.Бодирєв та ін., ред.тому: В.Т.Коломієць, В.Г.Скляренко. – 2003. – 656с.
Жайворонок В. Знаки української етнокультури. Словник-довідник / В.Жайворонок. – К.: Довіра, 2006. – 703 с.
Колесов В.В. Древняя Русь: наследие в слове. Мир человека / В.В.Колесов. – СПб.: Филологический факультет Санкт-Петербургского гос. университета, 2000. – 326 с.
Корнилов О. А. Языковые картины мира как производные национальных менталитетов / О.А.Корнилов. – М.: ЧеРо, 2003. – 349 с.
Мартінек С. В. Український асоціативний словник: У 2 т. / С.В.Мартінек. – Львів: ПАІС, 2008. – Т. І. – 344 с.
Маслова В.А. Лингвокультурология: Учебное пособие для студ. высш. учеб, заведений / В.А.Маслова. — М.: Издательский центр «Академия», 2001. – 208с.
Пазенюк В.С. Міфологема як «формула» ставлення до світу культури / В.С.Пазенюк. – [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://poltava.newacropolis.org.ua/ru/node/11827
Пименова М.В. Языковая картина мира: учебное пособие / М.В.Пименова. – Изд. 3-е доп. – Санкт-Петербург: СПбГУ, 2011. – 106 с.
Прислів’я та приказки / Упоряд., передмова М.К. Дмитренко. – К.: Видавець Микола Дмитренко, 2008. – 176 с.
Славянские древности: Этнолингвистический словарь. В 5 т. / Под ред. Н.И.Толстого. – М.: Международные отношения, 1999. – Т.2. – Д – К. –702 с.
Словарь української мови: в 4-х т. / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко. — К.: Академії наук Української РСР, 1958. – Т.1. – 539 с.
«Словник української мови» в 11 томах. – [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://sum.in.ua
Слов’янський світ. Ілюстративний словник-довідник міфологічних уявлень, вірувань / Упорядник О. А.Кононенко – К.: Асоціація ділового співтовариства «Український міжнародний культурний центр», 2008. – 784 с.
Ужченко В.Д. Фразеологічний словник української мови / В.Д.Ужченко. – К.: Освіта, 1998. – 224 с.
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).